Jak zacząć przygodę z deską snowboardową?

instruktor jazdy na desceSnowboard jest sportem cieszącym się wyjątkowo dużą popularnością, dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc to, że przyciąga coraz większą rzeszę osób zainteresowanych jego uprawianiem. Aby jednak czerpać radość z wykonywania ewolucji na desce, warto poznać przynajmniej kilka zasad. Na co powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę? Pierwszym krokiem na drodze do snowboardowej przygody powinno być poznanie dwóch terminów. Goofy i regular to określenia stosowane po to, aby możliwe było określenie, która noga jest pierwsza. Goofy wskazuje na to, że pierwsza jest prawa noga i to ona jest wystawiona w kierunku jazdy (prawa stopa w pierwszym wiązaniu). Z kolei regular to postawa często określana też mianem „normalnej”, a więc taka, w czasie której do przodu wysunięta jest lewa stopa i to ona znajduje się w przednim wiązaniu. Oczywiście, początkujący snowboardzista zazwyczaj nie ma pojęcia, jaka postawa jest dla niego lepsza. Na szczęście, wstępną odpowiedź na tak postawione pytanie może nam dać dość prosty test. Stojąc w postawie zasadniczej możemy ustawić stopy równolegle zachowując odstęp około pół metra. Następnie wychylamy się maksymalnie do przodu. Odruchem jest to, że za resztą ciała poruszy się jedna noga, naturalne jest bowiem to, że będziemy dążyć do tego, aby zapobiec upadkowi.

Ta, która zareaguje pierwsza powinna być tą, która pojawi się z przodu na desce. Gdy wiemy już, jaka pozycja jest dla nas naturalna, możemy zastanowić się nad samym sposobem jazdy, okazuje się bowiem, że również w tym przypadku mamy możliwość wyboru. Frontside to postawa, w czasie której zarówno nasza twarz, jak i tułów są skierowane przodem do stoku. Z kolei backside to postawa odwrotna, twarz i tułów są więc odwrócone tyłem. Zrozumienie idei jazdy na desce snowboardowej nie jest trudne, jeśli jednak nie chcemy napotykać na pewne problemy, musimy opanować nazwy nadawane krawędziom deski. Krawędź przednia znana też jako zewnętrzna znajduje się od strony pięt. Często możemy też usłyszeć o krawędzi odstokowej i dostokowej zlokalizowanych w różnych odległościach od stoku narciarskiego.

nauka jazdy na descePoczątkujący snowboardzista wiele uwagi powinien poświęcać również kwestiom związanym ze swoim bezpieczeństwem. W tym kontekście szczególnie duże znaczenie ma to, w jaki sposób transportować deskę, a w dalszej kolejności także zapinać wiązania. Jeśli zatem przemieszczamy się razem z deską pamiętajmy o tym, aby była ona przez nas trzymana pionowo, jak najbliżej ciała. W innym przypadku możemy stanowić zagrożenie dla osób, które również korzystają ze stoku, a tego wolelibyśmy uniknąć. Pamiętajmy też o tym, aby pasek był przymocowany do nadgarstka. Jeśli dojdzie do upadku zabezpieczymy się przed dość krępującą sytuacją, nie będziemy bowiem musieli obawiać się o to, że deska odjedzie. Pamiętajmy też, że podczas odkładania deski na śnieg konieczne jest odwrócenie jej wiązaniami w stronę śniegu. W innym wypadku może zdarzyć się tak, że będziemy ją gonić po całym stoku. A co z samymi wiązaniami? Pasek wokół golenia powinien zostać zapięty natychmiast po tym, jak deska znajdzie się na śniegu, nie wolno nam przy tym zapomnieć, że deska musi być ułożona prostopadle, a nie równolegle do linii spadku stoku. W samym wiązaniu umieśćmy najpierw przednią stopę i odwracajmy się tak, aby widzieć stok. Przy przymocowywaniu drugiej stopy wskazane jest zajęcie pozycji siedzącej. Wstawanie również wymaga przygotowania. Wiele osób przenosi wówczas ciężar ciała na przednią stopę, należy jednak liczyć się z tym, że wymaga to pewnej siły. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest uklęknięcie. Gdy chcemy się obrócić powinniśmy wyprostować tylną nogę i podwinąć przednią. Dzięki temu wstaniemy ze znacznie większą łatwością.

Powiązane artykuły

Czy warto robić kursy instruktorskie?
Jeżeli zależy Ci zdobyciu nowego zawodu, kurs instruktorski w centrum szkoleniowym jest decyzją, gdyż...
Które ze szkoleń będzie dla mnie odpowiednie?

Wszystko zależy od Twoich predyspozycji zawodowych, ale nie martw się - każde centrum szkoleniowe przeprowadza wstępne badania mające Ci pomóc w wyborze kursu.

Czy po odbyciu szkolenia łatwo znaleźć pracę?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie osiadać na laurach po ukończeniu podstawowego szkolenia. Warto zastanowić się nad dodatkowymi zajęciamy doszkalającymi, gdyż w ten sposób znalezienie pracy może być prostsze.

Czy odbycie szkolenia to duży wydatek?

Każda ze szkół oferuje własny cennik, jednak średnie ceny za kurs to ok 1000 zł wzwyż.

Jakie są wymagania?

Wszelkie wymagania jakie musisz spełnić znajdziesz w naszych artykułach. Miłej lektury!