Jak zostać instruktorem snowboardu - zagadnienia teoretyczne

jak zostać instruktorem snowboarduNie wszyscy snowboardziści zdają sobie z tego sprawę, warto więc przypomnieć, że Przy Polskim Związku Snowboardu już od czterech sezonów działa specjalna Komisja Szkolenia, której główny cel jest związany z kształceniem profesjonalnej kadry instruktorskiej. Czas, jaki upłynął od chwili jej powołania nie jest długi, nie da się jednak ukryć, że komisja ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy. Udało się stworzyć indywidualny system szkolenia i wiele wskazuje na to, że kierunek jego zmian jest bardzo dobry. Komisja przyczyniła się między innymi do systematyki ewolucji techniki jazdy, zawdzięczamy jej jednak również hierarchię stopni instruktorskich oraz programy obozów i szkoleń. Powstały też profesjonalne materiały szkoleniowe, których brak doskwierał wcześniej instruktorom. Gdybyśmy jednak mieli wskazać na największe osiągnięcie komisji, z pewnością byłaby nim sieć Licencjonowanych Szkół Snowboardu, o których mówi się dziś jako o organizatorach wszystkich kursów pozwalających na zdobywanie stopni PZS.

Jeśli więc ktoś chce dziś zostać instruktorem snowboardu może mieć pewność, że jego ścieżka kariery nie będzie tak skomplikowana, jak miało to miejsce jeszcze przed kilku laty. Szkolenia bazują na systemie ewolucji i to właśnie jego znajomość pozwala na odpowiedź na pytanie o to, jaki stopień sprawności można zdobyć decydując się na uczestnictwo w kursie. Sam system opiera się zarówno na stopniach sprawności, jak i na stopniach szkoleniowych, dzięki czemu dość łatwo można określić nie tylko poziom umiejętności kandydata, ale również jego uprawnienia po zakończeniu kursu.

kurs na instruktora snowboarduKolejne stopnie sprawności potwierdzają umiejętności uczestnika kursu i mówią o tym, jakie ewolucje potrafi on wykonywać. Ewolucje również są podzielone na stopnie, pierwszy stopień sprawności wymaga więc perfekcyjnego opanowania ewolucji I stopnia. Wspomnienie o stopniach sprawności nie jest przy tym przypadkowe, przy przystąpieniu do zajęć kończących się uzyskaniem odpowiedniego stopnia szkoleniowego wymagany jest bowiem określony jej stopień. Zanim kandydat go nie osiągnie, nie będzie mógł brać udziału w kursie. Wprowadzenie takiego zastrzeżenia pozwoliło na uniknięcie sytuacji patologicznych takich, jak choćby uczestnictwa w kursie na Pomocnika Instruktora przez osobę, która nie opanowała jeszcze technik sprawnego poruszania się na desce snowboardowej. Warto pamiętać, że zdobycie stopnia sprawności nie musi być związane z koniecznością odbycia specjalnego kursu. Kandydat na instruktora może opanowywać je indywidualnie. Wyjątek stanowi zdobycie III stopnia sprawności, w tym przypadku jednak za taki stan rzeczy odpowiada jednak przede wszystkim bardzo wysoki stopień trudności techniki, który wymaga profesjonalnego wsparcia.

Powiązane artykuły

Czy warto robić kursy instruktorskie?
Jeżeli zależy Ci zdobyciu nowego zawodu, kurs instruktorski w centrum szkoleniowym jest decyzją, gdyż...
Które ze szkoleń będzie dla mnie odpowiednie?

Wszystko zależy od Twoich predyspozycji zawodowych, ale nie martw się - każde centrum szkoleniowe przeprowadza wstępne badania mające Ci pomóc w wyborze kursu.

Czy po odbyciu szkolenia łatwo znaleźć pracę?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie osiadać na laurach po ukończeniu podstawowego szkolenia. Warto zastanowić się nad dodatkowymi zajęciamy doszkalającymi, gdyż w ten sposób znalezienie pracy może być prostsze.

Czy odbycie szkolenia to duży wydatek?

Każda ze szkół oferuje własny cennik, jednak średnie ceny za kurs to ok 1000 zł wzwyż.

Jakie są wymagania?

Wszelkie wymagania jakie musisz spełnić znajdziesz w naszych artykułach. Miłej lektury!