Jak opanować technikę jazdy na nartach?

technika jazdy na nartachJazda na nartach jest jedną z tych umiejętności, których nie zdobywa się od razu. O naszym sukcesie na stoku decyduje przede wszystkim trening, wskazane jest jednak również posiadanie wiedzy teoretycznej na dość wysokim poziomie. Na co powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę? W pierwszej kolejności starajmy się opanować pozycję zjazdową pamiętając, że powinna być ona nieskrępowana i maksymalnie swobodna. Zwracajmy zwłaszcza uwagę na kręgosłup, niepożądana jest bowiem wymuszona sylwetka wówczas, gdy jest on usztywniony. Dobrze jest też relatywnie szybko opanować sposób, w jaki trzyma się narty, pamiętajmy więc, że powinny być one rozstawione i znajdować się na szerokości bioder. Gdy pozycja zjazdowa nie wydaje się nam już skomplikowana, możemy przystąpić do nauki zjazdu pługiem.

Taka kolejność nie jest przypadkowa, mówimy bowiem o technice, która może się nam przydać również w trakcie hamowania. Najważniejsze jest w tym przypadku rozstawienie nart pod kątem w stosunku do siebie taj, aby dzioby były do siebie zbliżone, a tyły rozstawione szeroko. Dzięki temu mamy pewność, że obie narty zostały obciążone w tym samym stopniu. Gdy i z jazdą pługiem radzimy sobie całkiem znośnie, przychodzi czas, w którym można spróbować opanować technikę skrętów. Najłatwiej osiągnąć ten cel dotykając jednego z kolan obiema rękami.

jak dobrze jeździć na nartachPresja nacisku jest wówczas na tyle duża, że skręt nart jest czymś naturalnym. Skoro potrafimy nie tylko sterować prędkością, ale również zmieniać kierunek jazdy, możemy zacząć jeździć na nartach ułożonych równolegle. Kluczem do sukcesu jest jazda na krawędziach, przyjmując pozycję zwracajmy więc uwagę na to, aby nasze nogi, począwszy od kolan ku dołowi, były ustawione równolegle do siebie. Idealna jest sytuacja, w której górna narta jest ustawiona na zewnętrznej krawędzi, dolna zaś – na wewnętrznej. Dzięki temu nie tylko czujemy skręty, ale również pokonujemy je bez konieczności zatrzymania się. A co z umiejętnością przejeżdżania linii spadku stoku na krawędziach nart? Jej opanowanie nie musi być trudne, wystarczy bowiem, że jadąc w skok stoku odstawimy górną nartę, a ręce oprzemy na kolanie górnej nogi naciskając je w dół stoku. Narta w naturalny sposób zmieni wówczas krawędź z zewnętrznej na wewnętrzną.

Powiązane artykuły

Czy warto robić kursy instruktorskie?
Jeżeli zależy Ci zdobyciu nowego zawodu, kurs instruktorski w centrum szkoleniowym jest decyzją, gdyż...
Które ze szkoleń będzie dla mnie odpowiednie?

Wszystko zależy od Twoich predyspozycji zawodowych, ale nie martw się - każde centrum szkoleniowe przeprowadza wstępne badania mające Ci pomóc w wyborze kursu.

Czy po odbyciu szkolenia łatwo znaleźć pracę?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie osiadać na laurach po ukończeniu podstawowego szkolenia. Warto zastanowić się nad dodatkowymi zajęciamy doszkalającymi, gdyż w ten sposób znalezienie pracy może być prostsze.

Czy odbycie szkolenia to duży wydatek?

Każda ze szkół oferuje własny cennik, jednak średnie ceny za kurs to ok 1000 zł wzwyż.

Jakie są wymagania?

Wszelkie wymagania jakie musisz spełnić znajdziesz w naszych artykułach. Miłej lektury!